Slovenská cosplay scéna #10: Zoey

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Ahoj!! Volám sa Zuzana Bušovská, mám 22 rokov a na cosplay scéne ma poznajú ako Zoey. Pochádzam zo Zlatých Moraviec, ale momentálne bývam v Nitre. Študujem na UVLF v Košiciach odbor Všeobecné veterinárske lekárstvo. Medzi moje najväčšie záľuby patrí objavovanie nových zákutí prírody so svojím psíkom. Tiež sú to rôzne športy (súťažne to bol basketbal, streľba, stolný tenis – za školu, a voltíž), veľmi rada si zajazdím na koni (škoda, že momentálne na to nemám čas :/, takže len príležitostne), PC hry, stolové hry, kartové hry, čítanie, kreslenie a v poslednom čase cosplay. 😛

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Od malička som vyrastala medzi chlapcami, takže som bola zasvätená do sveta fantasy a PC hier, MTG. Keď som bola malá ( asi 15 rokov, nepamätám už ), ujo ma zobral na GameExpo v Bratislave. Bola som očarená ľuďmi, ktorí boli prezlečení za rôzne fantasy postavičky (hlavne elfov, tých jednoducho zbožňujem), no a vtedy som si povedala, že keď budem ,,veľká“ aj ja raz tak prídem a stalo sa. 😀

Čo bol tvoj prvý cosplay?
Môj prvý cosplay bola Blood Moon Akali z League of Legends (2014).

Zoey - foto Michal Benček

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Ako z inej planéty, hlavne, keď som cestovala MHD. Keď som však bola už v okolí budovy, kde sa konal festival, tak ten divný pocit postupne opadal vďaka ľuďom, ktorí sa prišli so mnou odfotiť a pochválili moju prácu.

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
Určite môj posledný cosplay – Victorious Morgana z LoL. Nevedela som sa dočkať, kedy sa odvážim spraviť jeden z jej skinov, keďže patrí medzi moje obľúbené postavy.

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Myslím, že hlavne podľa osobného vzťahu k postave a vzhľadu a aj podľa toho koľko je už vyrobených cospleyov danej postavy, taktiež podľa náročnosti. Snažím sa vyberať postavy čím ďalej, tým viac detailnejšie než predchádzajúce. Ale niekedy dobre padne aj niečo jednoduchšie a pohodlné.

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Ťažko povedať. Záleží to od viacerých faktorov ako náročnosť daného cospleya, financie, množstva voľného času. Zatiaľ som pracovala minimálne mesiac.

Akým spôsobom ťa podporuje tvoje blízke okolie? (napr. rodičia, kamaráti)
Rodičia z počiatku neboli veľmi nadšení, keďže mi to zaberá veľa času, čo sa odzrkadlilo na učení , no teraz sú s tým už zmierení a pomáhajú mi hlavne s výberom materiálu a mechanizmami. Tešia sa z nových fotiek, zaujímajú sa i o iné cosplaye, ktoré boli na festivale, o to, kto sa umiestnil v súťaži. No nedovolia mi pracovať na cosplayi pokiaľ nemám spravené všetky skúšky . Je to dohoda na štýl ,,Najprv škola, potom cosplay“. Veľkú podporu a oporu mi tiež dáva môj priateľ, ktorý ma vždy vypočuje keď už som s nervami v koncoch, za čo mu veľmi ďakujem. A kamaráti, obdivujú moju prácu a nevedia sa dočkať ďalších cosplayov.

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robila?
Myslím, že Victorious Morgana. Bola som pri jej výrobe dosť časovo obmedzená a aj keď nie je úplne podľa mojich predstáv, som s ňou vcelku spokojná.

Morgana - Czech con & cosplay photo's

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Keď si niečo zaumienim, tak asi nič. 😀

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Myslím, že slovenská cosplay scéna ma veľmi vysokú úroveň cosplayov s porovnaním so zahraničím. A je krásne sledovať, ako sa táto úroveň každým rokom zvyšuje. Dosť vysokú latku vedia nasadiť aj začínajúci cosplayeri, kedy mi dokáže aj sánka padnúť. 😀 A veľmi sa mi páči ako si dokážu cosplayeri navzájom pomáhať a podporovať.

Zoey - foto Jozef Baláž

Čo by si odporúčala začínajúcim cosplayerom?
Aby išli za svojím snom, nech sa nenechajú odradiť blbými kecmi, prijať kritiku s nadhľadom a dobré rady k srdcu. Nehanbiť sa opýtať o rady skúsenejších cosplayerov (nepoznám žiadneho, ktorý by odmietal poradiť). Čo sa týka výberu cosplaya, na začiatok je dobré vybrať si niečo jednoduchšie aby zistili svoje zručnosti, vyskúšať rôzne materiály a podobne. Moja ďalšia rada je, nikam sa neponáhľať! Vyhradiť si dostatočný čas na zhotovenie cosplaya, lebo najhoršie čo môže byť je, keď ľudia vidia výrazne nedokončený cosplay (nemyslím tým detaily). Môže to privodiť lavínu kritiky, a to môže človeka demotivovať k výrobe ďalšieho cosplaya.

Ďakujeme za tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
Tiež ďakujem za rozhovor. Asi len toľko, že napriek tomu koľko financií to žerie, neľutujem ani jedného centu, ktorý som do toho investovala. Pretože je to úžasné hobby spojené s  kreativitou a zručnosťou v rôznych smeroch. Predsa to nie je len nejaký obraz zavesený na stene, ale niečo reálnejšie. Netreba sa báť začať vyrábať, veď cosplayovať môže každý. Môžete sa stať čím/kým len chcete!!!

Zoey spovedala: Ajka
Foto: Czech con & cosplay photo’s, Jozef Baláž, Michal Benček, cosplayer.sk
Zoey cosplay FB stránka

Lara Croft - Zoey - Michal Benček

auxi