Slovenská cosplay scéna #11: Sam Cosplay

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe! (napr. meno, vek, záľuby)
Zdravím! Takže moje meno je Petra, ale pre všetkých som Sam. Mám 19 rokov, študujem (ešte stále) na strednej škole polygrafickej, čiže rada sa hrajkám v rôznych grafických programoch, milujem knihy, keď sa nudím, kreslím si na tvár strniská a som v mnohých fandomoch. Nedokážem žiť bez shippovania. (Tumblr is love, Tumblr is life)

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Nejako koncom leta 2010 som začala pozerať anime a až veľmi neskoro som sa dozvedela, že existuje aj niečo také ako festival pre fanúšikov anime, mangy, fantasy, komiksov a pod. Takže som si po akcii pozerala fotografie a moc ma to zaujalo. Prezliecť sa za svoju ubľúbenú postavu mi prišlo ako super a produktívny nápad! Veď ako malé dievča som so sesternicami usporiadavala malé karnevaly. Pamätám si ako som využila svoje dlhé vlnité vlasy, ukoristila v skrini čierny kabát a „cosplay“ na Hermionu z HP bol na svete! Takže potom som išla na svoj prvý con – AnimeShow 2011 – kde som mala aj svoje prvé cosplaye.

Photo by Cosplay Kukii

Aké boli tvoje prvé cosplaye?
Mala som 3 prvé cosplaye… Boli to Tobi z Naruta, ktorý bol až na masku komplet kupovaný, ďalej Nakahara Sunako z Yamato Nadeshiko Shichi henge, čo boli vlastne len tepláky a tričko s dlhým rukávom a posledný bol Čína z Hetalie…

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Môj prvý con bolo čisté yolo, lebo som tam išla s tým, že som poznala len dvoch ľudí xD, ale aj tak som sa nesmierne tešila, lebo sa rada spoznávam s novými ľuďmi a nakoniec som si tých nových kamarátov aj našla. Pamätám sa, že keď som išla v piatok na to AS, tak pršalo. Ale aj tak mi ten dážď neskazil náladu!

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
No… musím povedať, že momentálne je to Thorin. Na každom svojom cosplayi milujem niečo, ale na Thorinovi som sa namakala čo sa týka výroby, čo sa týka financií a hlavne Thorin je typ postavy, ktorú som doteraz necosplayovala. Je niečo úplne iné, niečo nové. A ešte zbožňujem všetky svoje verzie na Cartmana zo South Parku, lebo práve v Cartmanovi sa cítim najpohodlnejšie xD. A je to taký môj soulmate, taká tá moja skrytá temná stránka.

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Keď zbadám postavu a mozog nariadi „Tak toto ideš cosplayovať“. To znamená, že postava mi je blízka, alebo sympatická či už vizuálne, alebo charakterom. A dakedy mi cosplay vyberajú druhí ľudia xD. Napríklad kedysi dávno by ma ani nenapadlo cosplayovať Cartmana, ale bolo mi to navrhnuté a vlastne až potom som sa k tomu seriálu nejako dostala.

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Záleží na zložitosti kostýmu! Dakedy mám cosplay hotový aj za deň (ak je to cosplay, ktorému ľudovo vravím „co dům dá“) a pri niektorých trávim týždne.. mesiace. Najdlhšie mi trvala asi výroba Thorina… a doteraz na ňom ešte nejaké veci vylepšujem.

Sam cosplay - Thorin

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie? (napr. rodičia, kamaráti)
Veľmi pozitívne! Rodičia nemali dokonca ani na začiatku problémy s týmto mojim koníčkom. Aj keď im chvíľu trvalo zvyknúť si, že mi v kuse chodia domov balíčky s parochňami xD. Mamina mi dáva rady ohľadom šitia a výroby, ako by to šlo najjednoduchšie a najšetrnejšie spraviť a ocino ma podporuje finančne, ak som už švorc. Chodíme spolu nakupovať materiály a látky. Celej rodine sa to páči a ak treba a nestíham, tak sú naozaj ochotní pomôcť. Väčšina mojich kamarátov sú cosplayeri, takže z tej strany tá podpora teda naozaj je! A spolužiaci k tomu celému majú takisto pozitívny prístup. Naozaj mám šťastie, že ma kvôli cosplayu nikto ešte neodsudzoval.

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robila?
Akosi nerozdeľujem cosplaye na ľahké a ťažké. Skôr by som ich rozdelila na jednoduchšie a zložitejšie. No a budem sa opakovať, ale Thorin bol asi najzložitejší. Sú tam 4 vrstvy oblečenia, z toho kožušina je ručne prišívaná, ak sa bavíme o „plieškoch“, tak každý jeden som si najprv na moosgumi obkreslila, každý jeden som ostrihala, na každý jeden spravila reliéf 3D Lackom a každý jeden nafarbila autolakom. Dokopy je to 400 kúskov. No a jedno s druhým. Takže asi Thorin…

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Odhalenosť asi… Mám rada svoj cosplay na Kagamiho, ale jednoducho sa v tom drese necítim dobre, lebo som príliš fat :‘D.

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Rok čo rok pribúda viac talentovaných cosplayerov a chodiť na tie cony a pozorovať neuveriteľné práce niektorých ľudí je naozaj strašne super pocit. Cítim akúsi hrdosť… som divná.

Photo by Hong-chan cosplay

Čo by si odporúčala začínajúcim cosplayerom?
Hlavne sa nebáť!! Ľudia dokážu byť hnusní a netolerantní, ale tí, čo najviac hejtujú a pindajú na tkz. „faily“ začínajúcich cosplayerov sú väčšinou ľudia, ktorí sú sami začiatočníci, alebo majú na konte úplné minimum a aj to „šatníkové cosplaye“ (alebo nemajú ani len jeden cosplay d’uh). Ja osobne by som sa na začiatok nejako nepropagovala na internete, lebo práve cez sociálne siete si každý dovolí otvoriť hubu a tváriť sa ako najväčší odborník. Na conoch sa neozve nikto :).

Ďakujeme za tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
To ja ďakujem! Stay aweSAM. A biely kvet s vami.

Sam spovedala: Ajka
Foto: Cosplay Kukii, Hong-chan cosplay, Saskia a ešte jeden neznámy autor
Sam cosplay FB stránka

auxi