Slovenská cosplay scéna #2: Felan Cosplay

V tejto sérii článkov robíme rozhovory s najznámejšími cosplayermi z nášho malého, ale krásneho Slovenska. Ako ďalšiu by sme Vám radi predstavili Felan Cosplay.

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Ahoj! Volám sa Barbora Genšorová, ale väčšina ľudí ma pozná pod pseudonymom Felan, čo v preklade z keltčiny znamená „malý vlk“. Mám 25 rokov, študujem magisterský stupeň na MATFYZe v Bratislave, odbor Kognitívna veda. Medzi moje záľuby patrí cosplay, videohry, kreslenie, spev, hra na gitaru, túlanie sa v lese a zbieranie pierok.

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Cosplayu sa venujem už skoro 4 roky a dostala som sa k nemu cez návštevu slovenských conov ako Animeshow a Comics Salón. Tam sa to len hemží ľudmi podobného typu, takí ktorí robia cosplaye, a tak si navzájom pomámahe a radíme si v tom.

Felan League of Legends

Čo bol tvoj prvý cosplay?
Môj prvý cosplay bol z online hry League of Legends, konkrétne Kayle, anjel v zlatom brnení.

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Je to úžasný pocit, pocit sily a odhodlania, zrazu sa cítim ako tá postava a zbožňujem užasnuté tváre ľudí na ulici a na cone, je to obrovský kompliment, keď sa na vás niekto usmeje a podporí vás nech tvoríte ďalej.

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
Nemám obľubený, každý je niečim špeciálny, hlavne preto, že si postavy vyberám práve podľa toho ako dobre ich poznám a na koľko sa viem s nimi potom stotožniť a cítiť sa dobre v ich topánkach.

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Mali by to byť postavy, ktoré poznám, vizuálne a psychicky sa mi hodia a majú na sebe aspoň jeden epický alebo netradičný prvok, ktorý dokáže pútať ľudí.

Felan cosplay

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Som neurotik, takže rada robím veci rýchlo, jeden cosplay mi zaberie asi 2 týždne, toto je veľmi individuálne u každého cosplayera. Cosplay zvyknem robiť pri pozeraní South Parku alebo kým mne a kamarátom načítava hru alebo aj po nociach, keď nemôžem zaspať.

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie? (napr. rodičia, kamaráti)
Zo začiatku boli skeptickí a pýtali sa veci ako: „Na čo ti to je?“ A nechápali, že je to hobby ako každé iné. Teraz sa veľmi zmenili, dedko mi dokonca pomáha s výrobou zbraní a mamka zase so šitím. Ja som zručná hlavne čo sa týka maľovania a tvorby z hmoty ako Worbla, moosgummi a pod.

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robila?
Asi Viridian Kayle, hlavne preto lebo som ho vyrábala na brigáde v Nemecku vo svojom voľnom čase a tam som napríklad robila čierne krídla z ručne vyrábanych pierok, tak to bola piplačka.

Felan pomáha s mejkapom

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Viacero faktorov. Môžu to byť fanúšikovia, že mi povedia že sa mi to nebude hodiť alebo že už ten konkrétny cosplay bol veľakrát vyrábaný a prezentovaný inými cosplayermi. No a samozrejme peniaze sú veľký problém. Čím viac peňazi mám navyše, tým viac si chcem kúpiť lepšie materiály na cosplay, no nie vždy sa to dá.

Iste vieš, že si bezkonkurenčná jednotka na Slovensku. Ako si dosiahla takýto úspech za tak málo času? Máš nejaké tipy pre začiatočníkov?
Myslím, že je veľmi dôležité mať kontakt s ľuďmi, ktorí sledujú moju prácu, vnímať ich ako priateľov a brať do úvahy aj ich spätnú väzbu na to čo by som mohla vylepšiť na svojich cosplayoch. Robím ich síce hlavne preto, lebo ma to nesmierne baví a napĺňa, ale je to o to krajšie keď sa to stretne s priazňou ďalších. Čo sa týka typov pre začiatočníkov, odporúčam si vybrať na začiatok niečo ľahšie, aby vás to neodradilo pri nejakých komplikáciách a ak sa vám to zápači, robte to s radosťou a nadšením a neberte to ako povinnosť.

Felan kostým

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Myslím, že sa posledné roky úroveň ohromne stúpla. Predtým sme tu mali asi 2-3 šikovných cosplayerov, teraz ich je veľmi veľa a mňa to nesmierne teší, lebo je super sa pozerať na finálne diela.

Ďakujeme za Tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
Snáď len toľko, že cosplayovať môže úplne každý tak sa toho nebojte. Je to skvelá zábava, forma umenia a sebavyjadrenia. A pokiaľ by ste mali otázky ohľadom cosplayu, pokojne sa ma opýtajte na mojej facebook stránke: Felan Cosplay.

Felan spovedala: Ajka
Foto: cosplayer.sk
Felan Cosplay FB stránka

Felan Nipponfest

auxi