Slovenská cosplay scéna #3: Niky Cosplay

Slovenská cosplay scéna sa rozrastá a my tu máme nový rozhovor. Ako ďalšia sa vám v našom seriáli predstavuje Niky Cosplay.

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Ahoj :). Na cosplay scéne ma ľudia poznajú ako Niky, čo je skratka z môjho mena Veronika. Momentálne som ešte študent na vysokej škole a tento rok končím (snáď úspešne v júni :D). Od malička ma to tiahne k umeniu, kreslím a modelujem odkedy si pamätám, je to môj relax (aj keď momentálne to skôr aplikujem v cosplayoch :D). Rada sa rochním v mori, pomáha mi to na alergie a mám rada prechádzky, keď je počasie akurát (ani desné teplo a ani veľká zima).

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Fuh, k tejto komunite som sa dostala cez blog. Keď som bola na strednej, namotala som sa na Naruta, pri písaní úloh som mala zapnutý Jetix a potom som to sledovala aj na nete. Začala som postupne čítať aj fanpoviedky práve na blogoch, takto som potom spoznala kamarátku, ktorá ma do celého tohto sveta vtiahla :). Anime Show 2010 bol môj prvý con a bolo to úplne úžasné, hneď som si cosplay zamilovala. Už ako malá som milovala karneval a bola som smutná, že nebol tak často a toto mi to pripomenulo, mám rada tie chvíle, keď na chvíli môžem byť niekto iný a zabudnúť na svoje starosti. Teraz je to už aj o tom, že môžem vdýchnuť život charakterom postáv, ktoré mam rada a páčia sa mi.

Niky cosplay by dark side photography

Čo bol tvoj prvý cosplay?
Joooj, Sakura Haruno z Naruta, bol to strašný cosplay zbúchaný za jeden víkend :D. Také, čo dom dal, plus parochňa. Hneď na ďalší con som urobila upgrade a už to vyzeralo k svetu :D.

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Ako som už spomenula, bolo to úžasné :). Úplne iný svet, nikto tam neremcal na to, že hrávam hry od malého štupla a vždy, keď som videla cosplay postavy, čo som poznala, tak to bol super pocit. To isté bolo, keď spoznali mňa a chceli sa odfotiť so mnou, to zahreje u srdca, že sa niekomu páči moja práca.

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
Môj naj je ten, na ktorom robím teraz a budem ho mat na AS 2015. Milujem Warcraft a toto je jedna z mojich najväčších srdcoviek. Takže Alexstrasza :). Ale mám veľmi rada aj Dianu z LoLka, je taká ako ja keď som nabrúsená, takže roleplay bol ľahký :D.

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Cosplay si vyberám hlavne podľa toho, či sa mi postava páči celkovo. Tým myslím výzor aj charakter. Už som mala návrhy od ľudí urob toto a tamto, takže preto odpovedám takto. Ale keď si vyberám sama, tak to sú postavy, ku ktorým mam vzťah a mám ich rada už dlhé roky. Pozerám aj na to či sa mi tá postava bude hodiť, chcem aby som ju stvárnila dobre.

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Vždy záleží na výbere postavy. Niektoré sú menej náročné iné zase komplikované a to trvá dlho. Keď som ešte nemala stroj, tak napr. Blood elfku som šila ručne, celková výroba trvala 9 mesiacov. Ale mám aj cosplaye, čo boli do mesiaca hotové. Samozrejme rátam s tým, že som nemohla robiť každý deň, lebo škola alebo iné povinnosti.

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie?
Patrím k tým šťastlivcom, čo s tým doma nemajú problém. Keď som mala 9 rokov prišla éra Sailor Moon, u mňa (moje prvé anime), stále som to kreslila a vyrábala postavičky z plastelíny, tak nejak to naši brali ako OK :D. Cosplay bol len ďalší spôsob ako som sa realizovala a páči sa im čo vyrobím, to isté aj fotky, keď nafotím photoshoot, otec istú dobu učil fotografiu, takže ak mám pekné fotky, tak sa mu to tiež páči.

Niky cosplay by kolesafotoCZ

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robila?
Fúha, mám ich viac 😀 Čo do ručného šitia a maľby ornamentu, to bola Blood elfka, čo do armoru tak Diana a teraz aj Alexstrasza.

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Ak sa rozhodnem, že raz si ten cosplay urobím, tak nič 😀

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Myslím si, že tu máme kopu talentovaných ľudí a každým rokom ide kvalita cosplayu vyššie. Páči sa mi, že cosplayeri si snažia navzájom skôr pomáhať ako si nohy podrážať.

Čo by si odporúčala začínajúcim cosplayerom?
Odporúčala by som im aby zhodnotili pri výbere postavy viac faktorov: 1. bolo by dobré aby k postave mali vzťah, 2. mali súdnosť a vybrali si tak aby sa im postava hodila aj vizuálne (nebudú sa potom zbytočne stresovať, že by im niekto povedal niečo zlé, čoho sa boja), a 3. aby zhodnotili svoje schopnosti a skôr začínali pri jednoduchších veciach a postupne zvyšovali náročnosť výroby, naučia sa tak postupne robiť s rôznymi materiálmi bez toho, aby sa rozčuľovali, že im niečo hneď nejde ako by chceli :).
Ďakujeme za Tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?

Ďakujeme za tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
Nie je za čo, som rada, že ste si ma vybrali :). Dodala by som ešte, že hlavné je aby vás cosplay bavil a napĺňal vás, má to byť hobby a tým pádom relax (jasné, keď sa blíži con a človek nestíha, tak až taký relax nie je XDDD), tak NO STRES go go go ;D.

Niky spovedala: Ajka
Foto: dark side photography, jannephoto, kolesafotoCZ, cosplayer.sk
Niky cosplay FB stránka

Niky cosplay by cosplayer.sk

auxi