Slovenská cosplay scéna #4: Death Star Cosplay

Prinášame Vám ďalší rozhovor v rámci našej série rozhovorov s cosplayermi zo Slovenska. Ako ďalšiu by sme Vám radi predstavili Death Star Cosplay.

 Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Ahoj! Takže volám sa Lenka, no aj tak ma všetci volajú Kimi, mám to radšej , ani neviem prečo. Mám 20 rokov, áno čítate správne, strašné nie? A moje záľuby? V prvom radem samozrejme cosplay, potom hranie hier (nie, Lolko ani Wowko nehrám )a kreslenie.

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Ku cosplayu som sa dostala asi tak ako väčšina ľudí, na prvom festivale som si všimla ľudí oblečených ako anime postavy, najprv to bolo pre mňa trochu divné, no vo veku 13 rokov je človek schopný každej blázniviny, no a nakoniec sa to stalo mojim koníčkom.

Čo bol tvoj prvý cosplay?
Bol to Naruto, ale uprimne, jediné čo sa na neho vtedy podobalo boli akurát tie „fúzy“ čo má na tvári :“D.

Death Star cosplay Naruto

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Bolo to divné, strašne neprirodzené pre mňa, všetci na mňa pozerali, niektorí pochválili, iní zase zkritizovali a keď som sa potom videla na fotkách išla som plakať od zúfalstva! No aj tak to bola ohromná zábava, spoznala som enormné množsvo nových ľudí, s ktorými sa bavím doteraz a vlastne patria medzi mojich najlepších kamarátov.

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
Môj najnovší cosplay Ranky Lee, z anime Macross Frontier, chcela som ju cosplayovať už veľmi dlho, no neboli na to veľmi peniaze alebo čas kvôli škole. Ale keď som ju dokončila, bola som naozaj rada, i keď to nie je postava ktorú by poznal každý.

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Väčšinou podľa toto, 1. či mám postavu rada, 2. či má postava podobnú povahu alebo inú podobnosť so mnou (črty tváre alebo výšku). Samozrejme, že tam beriem ešte do úvahy aj čas a prostriedky na ich výrobu, ale väčšinou, pokiaľ sa nadchnem pre nejaký cosplay tak ho aj spravím , pokiaľ to nie je niečo, čo ma po chvíli prejde. (Ranku som plánovala niečo cez tri roky a nakoniec ju spravila. Ciela som mala na pláne asi dva mesiace, bol skoro dokončený a nakoniec som ho zaškrtla, že ho nebudem cosplayovať pretože bol príliš „mainstream“ :D.)

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Záleží na tom, ako je detailný, niekedy som schopná ušiť polovicu cosplayu za jeden deň a potom sa pol roka hrať s detailami, alebo na ňom plynule pracujem celú dobu. Yukatu na Ranku som mala napríklad ušitú behom 4 hodín, ak rátam meranie a kreslenie strihu, jeho strihanie a následné šitie, no v tomto prípade mi teta požičala šijací stroj, inokedy šijem ručne, čo mi tiež zaberie istý čas (a nie je ho málo). Pri výrobe Yugiho (Yu-Gi-Oh! anime ) mi trvala najdlhšie výroba pyramídy milénia a parochne. Takže je to naozaj rozdielne.

 

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie?
Kamaráti ma podporujú asi tak, že keď dostanem nový nápad na cosplay tak mi poradia čo mám ako spraviť alebo z akej látky by to mohlo byť najlepšie a najšikovnejšie. Rodičia, keď som bola ešte školopovinná, tak mi sem tam niečo prispeli, napr. na parochne alebo šošovky, ale teraz keď si zarábam (viac-menej) sama, tak to už nejako neriešia, mama tá skôr krúti hlavou, že by som mala radšej investovať tie peniaze do vodičáku alebo podobne. 😀

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robila?
Anbu verzia na Naruta, oblečenie ušiť bolo jednoduché ale s tou anbu maskou som sa trápila niekoľko dní. A to som ju musela vyrobiť vtedy dvakrát, pre seba a pre kamarádku, a potom Yugi, vykašliavala som fialový sprej ešte týžden , keď som sa trápila s parochňou.

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Keď sa rozhodnem nejakú postavu cosplayovať, ktorú doteraz nikto necosplayoval, alebo veľmi málo ľudí a zrazu čítam všade, že ten, ten a tá to idú tiež, áno, samozrejme, nikomu v tom nebránim je to ich vôla, ale dokáže to človeka pekelne odradiť, keď chce predviesť niečo nové, na druhú stranu ma častokrát dokázalo od cosplayu odradiť aj to, že sa mi napríklad nehodil. Iste, cosplay je hlavne o zábave a je jedno, či sa niekomu hodí alebo nie, ale ja nemám žalúdok počúvať hejty za to, že mám 160 cm a cosplayovala by som postavu ktorá má 180cm.

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Je tu veľa dobrých cosplayerov a naozaj ma teší, že rok čo rok vidím nové tváre a že je každým rokom latka vyššie a vyššie. Vie to človeka potešiť a vždy si povie – tento rok to bolo super, uvidíme budúci rok aké to bude ešte lepšie! No na druhú stranu strašne ma vytáča ten novodobý fenomén vzájomného hejtovania a podobne. Nehovorím, keď som bola mladšia, sama som „zhejtla“ zopár ľudí a teraz ma to aj vcelku mrzí, no to čo sa deje teraz medzi ľuďmi je katastrofa.

Čo by si odporúčala začínajúcim cosplayerom?
Hlavne aby sa nebáli a začali s tým! Aj keby to bolo na začiatku strašné a „nedalo sa na to pozerať“, nikto nezačínal ako top cosplayer. Každý si prešiel tým že svoj prvý cosplay prerábal aj tri-krát, alebo radšej začal nový. Kto sa nenechá zlomiť, ten pokročí. Treba sa rozprávať s inými cosplayermi , keď niekto niečo nevie, stačí sa opýtať hneď dostane 20 tipov, z čoho a ako to vyrobiť, netreba sa vzdávať , ale ísť si za tým čo človek chce!

Ďakujeme za tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
Ďakujem aj ja. Toto interview bolo naozaj zaujímavé a potešilo ma keď ste mi napísali! A držím palce všetkým novým i starším cosplayerom!

Death Star cosplay spovedala: Ajka
Foto: Kvakva, Haruko, Viktor
Death Star cosplay FB stránka

Death Star Cosplay FB profilovka

auxi