Slovenská cosplay scéna #5: Michaelis Xerxes Break Cosplay

Aby ste si nemysleli, milí fanúšikovia, že nedbáme na Vaše „potreby“, ako ďalšieho vám predstavujeme úžasného Michaelisa Xerxes Break Cosplay!

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Ahoj, ako cosplayer vystupujem pod menom Michaelis Xerxes Break (ide o spojenie mien dvoch mojich obľúbených anime postáv). Sám sa považujem za kreatívneho človeka a obdivujem každého, kto dokáže sám niečo pekné vytvoriť a využiť pri tom svoju fantáziu. Cosplay je moja veľká záľuba, popri nej to je však aj napr. modelová železnica , tanec, Harry Potter, Dr. Who, hororové filmy… Rovnako som členom skupiny Ha Ha Cosplay, s ktorou podnikáme spoločné photoshooty a cosplay divadlá.

Ako si sa dostal ku cosplayu?
Prvýkrát som sa o tom, že niečo ako cosplay vôbec existuje dozvedel v roku 2011. Vtedy som navštívil môj prvý con v Bratislave. Anime a svet otaku mi nič nehovorili, šiel som si primárne pozrieť ponuku spoločenských hier, ktorá je na cone k dispozícií. Hneď po pár minútach som si všimol niekoľko prezlečených ľudí. Avšak prelom nastal, keď sa moja kamarátka chcela odfotiť s dievčaťom, ktoré cosplayovalo Madame Red z Kuroshitsuji. Tá istá kamarátka my vtedy prvýkrát vysvetlila, že čo je to cosplay a ešte v ten deň som vstúpil do sveta anime & co. O rok na to som už bol takmer stotožnený s postavou Xerxesa Breaka z anime Pandora Hearts :D. A keď sa nečakane u nás doma objavil nový šijací stroj, povedal som si, že skúsim nejaký cosplay sám ušiť. Už vtedy ma samotná výroba môjho prvého cosplaya veľmi bavila.

MIchaelis cosplay

Čo bol tvoj prvý cosplay?
Ako prvého som cosplayoval Xerxesa Breaka z Padora Hearts.

Ako si sa cítil na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
Veľmi trápne, lebo som vedel, že kostým, ktorý som mal na sebe, nie je zďaleka dobrý. Nebol dokonca ani podšitý… :D. Povzbudilo ma, keď sa so mnou odfotilo pár ľudí a povedali, že sa im môj výtvor pozdáva. Potom to už bolo len o šití ďalších kostýmov za sebou a naberanie nových skúseností metódou pokus-omyl.

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robil?
Môžem povedať, že mojim najobľúbenejším cosplayom, že vždy ten posledný, lebo je vždy o niečo lepší než tie predošlé. 😀

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Cosplaye si vyberám buď podľa postáv, ktoré ma oslovili svojim charakterom alebo podľa toho čo majú oblečené. Ak sa mi páči zapáči nejaký kostým, hneď poputuje do priečinku v PC do zoznamu budúcich cosplayov, ktorých je už viac než dosť.

Michaelis na Nipponfeste

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
Závisí od toho, koľko času mám k dispozícií, taký priemer je 2-3 mesiace, ale najintenzívnejšie sú aj tak, myslím, pre všetkých cosplayerov dva týždne pred súťažou 😀 Na poslednom mojom cosplayi Calausa Haineho z novely Scissors Crown som napríklad pracoval skoro celý rok.

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie?
Pýtajú sa ma na nové fotky alebo videá z cosplay súťaží. Od otca som dostal krajčírskeho panica, nite,… Samozrejme však typická otázka: „Na čo ti tobude, tie kostými? Čo s nimi budeš robiť potom?“ sa tiež objavuje 😀

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay čo si kedy robil?
Môj najväčší výtvor bol zatiaľ Claus Haine z novely Scissors Crown, s ktorým som sa kvalifikoval na súťaž Eurocospay 2014 v Londýne a vyhral tam následne 6 miesto.

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Kostýmy s odhalenou hruďou napríklad, príliš veľa armoru na kostýme. Ja som zástancom skôr šitia než armorovania. Veľmi rád sa vyhrám s detailami a ozdobami na kostýme. Dávam teda prednosť pompéznejším kostýmom. Armorové kostýmy predovšetkým z hier ma zatiaľ neoslovili. To však neznamená, že sa tak nemôže ešte stať.

Foto by: Lubo Balko

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Ja si myslím, že je na dosť vysokej úrovni a stále sa zlepšuje a ide vyššie. Konkurencie je stále tvrdšia a nápady niektorých cosplayerov čoraz fantastickejšie. Len tak ďalej…

Čo by si odporúčal začínajúcim cosplayerom?
Určite sa nebáť vziať šijací stroj, ihlu, lepidlá, atď. do rúk a skúšať si vyrobiť vlastný cosplay. Čím viac kostýmov človek vyrobí, o to budú tie ďalšie stále lepšie a lepšie. Netreba si lámať hlavu, ak sa niečo nepodarí, človek si chybu zapamätá a pri nasledujúcom cosplayi sa jej vyhne. Zároveň veľmi apelujem na to, že cosplay podľa mňa by nemal byť na 100 percent kópiou obrazovej predlohy. Cosplayer by mal vždy do cosplaya vložiť niečo svoje vlastné. Ja si bežne pozmeňujem kostýmy v porovnaní s predlohou. Niekde pridám detaily, ktoré na obrázku vôbec nie sú, inde zase uberiem, keď sa mi to nepáči. Často si prispôsobím aj odtiene a farby látok podľa toho, čo sa mi podarí zohnať a nejako to všetko potom už len dávam dokopy 😀 Netreba sa teda ničoho báť a rovno sa hlásiť na cosplay súťaže, lebo tie sú veľkým motivátorom sa zlepšovať vo výrobe cosplayu. Na záver by som ešte podotkol, že cosplay môže vyzerať veľmi dobre aj bez používania predražených a niekedy aj zbytočných materiálov. Treba siahať na alternatívne materiály, ktoré bežne nájdete v obchodoch, doma, papier… O to väčšia je radosť, keď zistíte, že ste dokázali prakticky z odpadu vyrobiť niečo, čo iní vyrobili za pomoci predražených materiálov.

Ďakujeme za rozhovor, chceš ešte niečo dodať na záver?
Aj ja ďakujem za možnosť sa predstaviť a vyjadriť svoje myšlienky. Dodal by som len toľko, že cosplay umožňuje človeku sa na niekoľko hodín či dní stať úplne niekým iným, zahodiť starosti bežného života a navštíviť vo fantázií tajomné svety, Rokfort, cestovať v čase a tiež dáva príležitosť spoznať veľa nových ľudí s obdobnými záujmami. Cosplay všetkým preto veľmi odporúčam ako relaxačný prostriedok a portál do nejedného fantastického sveta.

Michaelisa spovedala: Ajka
Foto: J. Baláž, Lubo Balko, N8e, cosplayer.sk
Michaelis cosplay FB stránka

Foto by: N8e

auxi