Slovenská cosplay scéna #6: LizzyANT

Po sérii českých cosplayerov Vám predstavujeme ďalších z našej domoviny, Slovenska. Druhý dych berieme so šikovnou, ukecanou zástankyňou šitého cosplayu, LizzyANT cosplay.

Ahoj! Prosím, povedz nám najprv niečo o sebe!
Takže moja prezývka, pod ktorou vystupujem, je Lizzy (celkovo však LizzyANT – keďže cosplayeriek z prezývkou Lizzy je na Slovensku a v Česku asi 5 vrátane mňa) a som rada pokiaľ mi tak aj ľudia skutočne hovoria. Tento rok (2015) budem mať hrozných 22 rokov, na ktoré našťastie niekedy ani nevyzerám, aspoň mi toľko cudzí veru netipujú, keď ma vidia prvýkrát. Medzi moje záľuby patrí jednoznačne šitie a dekorovanie, následne rada kreslím (na rôzne povrchy – plátna, steny a aj papier), rada spievam, a v poslednom čase taktiež rada fotím. Milujem horory a len tak ma niečo nevystraší (vážne NIE, pokojne to skúste, máte smolu), a rada hrám hry (nie, nič ako LoL alebo WoW, ale prepadla som Otome, ktoré mi nedávno priviezol brat :3).

Inak sa taktiež venujem písaniu, píšem krátke short stories, do maďarského magazínu, a píšem pokračovanie svojej knihy ktorú som vydala pred dlhými rokmi a teraz po veľmi DLHEJ dobe sa snažím dokončiť roky nedorobenú prácu. Taktiež však pracujem momentálne však iba part-time, a pomaly sa pripravujem na sťahovanie do Anglicka, kvôli ktorému stopujem svoje určité cosplaye.

lizzyANT cosplay

Ako si sa dostala ku cosplayu?
Dostala som sa k nemu vďaka, môjmu kamarátovi (ktorý sa mi neskôr stal nevlastným bratom), je polovičným Japoncom, takže on vo svojej domovine toto proste poznal od mala. Na nižšej strednej patril do cosplay klubu xD, následne keď sme sa spoznali, som sa dostala ku svojmu prvému anime čo bol InuYasha a tam hneď som vedela že raz chcem mať kostým (ešte som vtedy nepoznala pojem cosplay) na Princess Izayoi, strašne sa mi páčila a bola strašne cute, a tak keď som vlastne neskôr vážne premýšlala, a inklinovala som strašne k takýmto veciam, tak som roku 2007 ušila vtedy ešte za pomoci, svoj prvý “CosFAIL” xD.

Čo bol tvoj prvý cosplay?
No cosplayujem aktívne od roku 2010 ale môj úplne prvý cosplay je z roku 2007 a bol to Jigglipuff (nie vážne nežartujem, kľudne sa zasmejte), ono tí, ktorí ho ešte pamätajú, tak si skúste predstaviť reálnu veľkú ružovú guličku z nožičkami, mini mikrofónom v jednej a fixkou v druhej ruke… Ktorá zakaždým, keď sa potrebovala vyvetrať, tak sa ledva vďaka tej OBROVSKEJ FLUFFY guli ale nevedela dostať cez dvere… Staffáci z tamojšieho conu mali zo mňa stále srandu!

Ako si sa cítila na svojom prvom cone v „plnej výbave“?
No, musím povedať, že to zakaždým závisí od môjho cosplaya, a pokiaľ príklad v otázke číslo 3 neberiem ako svoj prvý con, čo teda bol, ale nie slovenský, tak môj úplne prvý con na Slovensku, kde som mala na seba cosplay, podľa kamarátkinho návrhu, ktorý pre mňa navrhla, tak som sa cítila fajn, bola to alternatívna verzia na White Queen z jej poviedky, mala som vtedy docela pekné ohlasy, a bola som rada!

Ktorý je tvoj obľúbený cosplay, čo si doteraz robila?
Osobne nemám vybratý najobľúbenejší, cosplay, ono sa to vážne nedá vybrať! Je to veľmi ťažké! Takže tu sa určite rozpíšem! Vopred sa veľmi, veľmi ospravedlňujem!

1.Yui Hirasawa z K-ON!! – Bola mojím prvý anime cosplayom a milujem všetkých 7 verzií ktoré na ňu mám, milujem jej charakter, pretože je mi veľmi podobný! A jednoducho je strašný jedlík, čo sa sladkého týka. (kto by odolal shootom v cukrárni medzi koláčmi? Ruku na srdce NIKTO xD).

2. Prussia z Hetalie – Aj keď na to nevyzerám, milujem históriu a priznávam že na základnej škole boli moje eseje stále o histórii, milovala som Prusko ešte skôr ako som ho videla v anime. A jeho ORE-SAMA SYNDROM… Tak tomu som žiaľ nemohla odolať!

3. Hungary z Hetalie – K tejto postave mám asi najsilnejší vzťah aký môže cosplayer mať! Kedže to vie málokto, som Maďarka, preto sa aj v istých momentoch proste dištancujem od postu slovenského cosplayera, pretože Slovenka vlasne nie som, keď som videla SKIN na Hungary prvýkrát, bola to láska na prvý pohľad. Taktiež cosplayovanie tejto milej tomboyky milujem tiež kvôli tomu, že mám dovolené ublížiť komukoľvek pretože mám po ruke vždy svoju panvičku!

4. Anna Kushina z Kproject (anime) – Anna-chan je vlastne môj posledný cosplay, ktorý mám akosi v koopperácii s mojou priateľkou zo Švédska, ktorá je v jej domovine dosť známa, a robí mi Mikota, takže akonáhle ma požiadala urobiť Annu (ktorú som mala už aj tak v plánoch), tak som bez rozmyslu súhlasila!

Naozaj v tomto pardon za veľké rozpísanie, ale som moc moc mooooc nerozhodný človek, čo sa týka ktorý je najobľúbenejší a som strašná pretože to NIKDY nie je možné!

LizzyAnt Istropolis

Podľa čoho si vyberáš svoje cosplaye?
Vždy je prvým faktorom, či je mi ta postava niečím blízka, povahovo, alebo kľudne aj záľubami, taktiež som zástancom NEarmor cosplayov, nemám ich rada a preto sa niečomu takému aj vyhýbam (nie nie je to kvôli tomu že neviem formovať a vyrábať armor, to sa v dnešnej dobe naučí aj ANTITALENT), ale som proste zástancom tých klasických šitých cosplayov. A armor cosplaye proste nemám rada (nepýtajte sa prečo, ale proste faktom je, že ich ani nikdy rada mať nebudem xD).

Ako dlho približne pracuješ na jednom svojom kostýme?
To asi skôr závisí od toho aký cosplay to je, či je ten cosplay na sútaž, contest, natáčanie alebo len proste tak na bežný conový deň – v ktorý nechcem byť rušená xD. Cosplay na Annu Kushinu ktorý sa vlastne skladá zo sukne, červenej sukničky, blúzky, bolerka a klobúčika, tak ušitie tohto mi trvalo asi 3 dni, z čoho iba 2 dni som sa mordovala z hlúpou blúzkou pretože sa môj šijací stroj rozhodol atakovať moju prácu a občas som šila do luftu, ale aj tak som bola nadšená, že to bolo hotové tak rýchlo, úprimne vtedy som len a len šila šila a šila, že som skoro zabudla aj jesť! Avšak niektoré cosplaye mi zabrali aj dlhší čas, môj nový cosplay, ktorý je však prísne tajný a povedať ho vážne nemôžem, mi trval viac ako pol roka, pretože bol celý šitý vlastnoručne, pretože som ho šila na contest do súťaže A osobne sa neskladal z veľa dielov, iba zo 4-roch a jedna samotná časť a tou myslím sukňu trvala urobiť zhruba 4mesiace? Pretože strojom sa to vážne nedalo.

Akým spôsobom ťa podporuje Tvoje blízke okolie?
No asi táto moja odpoveď šokuje, ale názor mojej matky ma v tomto vôbec nezaujíma a nepočúvam ju, a čo sa týka kamarátov, je mi názor asi tiež ako tak voľný, pretože ma skôr zaujíma názor mojich priateľov ktorý ma skutočne podporujú, moja hlavná cosplay partnerka, ktorej sa zakaždým stažujem a vypisujem jej na FB o 3ráno, že ma celý svet nenávidí, pretože stroj nefunguje, a ona ma virtuálne HUGNE a ešte ma aj pohladká – to mi vždy dvihne náladu na boj zo svetom a šijacim diablom.

Taktiež áno ako som písala vyššie názor mojej matky je vždy rovnaký a hovorí iba ,,Načo ti to bude? Stojí to veľa peňazí. Vyzeráš v tom ako idiot!” sú až moc blbé na to, aby som k tomu niečo hovorila najmä, keď ONA mi na to peniaze nedáva xD, ale na svoje koníčky si výhradne šetrím JA.

LizzyAnt z Harry Pottera

Ktorý bol tvoj najťažší cosplay, čo si kedy robila?
Mojim najťažším cosplayom je rozhodne môj najnovší cosplay, o ktorom som písala v bode 7 na konci, a kedže ho nechcem uverejniť, skôr ako priamo na danom conteste ako prekvapenie, tak žiaľ nepoviem o akú postavu ide, ale čo sa týka mojho cosplay života je daný cosplay, zatiaľ najlepší v mojej “kariére”.

Čo ťa dokáže odradiť od daného kostýmu?
Vlastne nič. Áno, mnoho ľudí mi furt neustále vypisuje, či už trápne na ASK.fm, necosplayuj si tlstá, nemáš právo cosplayovať, si tlstá. Tak si myslia, že ma odradia, ale tým ma ešte viac nabudia a ja si idem za svojim. Vďaka cosplayu som spoznala skvelých ľudí, moju milovanú polovičku a pre tých ktorý ma poznajú tak vedia že LEN vďaka cosplayu som schudla neuveriteľných (BAM BUM) 60 kilogramov (no JOKE) a aj keď o sebe viem, že som tlstá kvôli úžastným hejterom DOSLOVA trpím v L-kovom sťahovacom body-čku, niekedy aj 20 hodín, keď si sadnem ledva sa nadýchnem, keď sa napijem, mám problém udržať to v sebe pretože proste som stiahnutá do neúnosnej miery! A im to niekedy aj tak nestačí, no povedať im, ľudia spämatajte sa, kvôli vám si telo nerozrežem, aby som mala dokonalé tvary, povedať im to, urazili by sa že som hnusná.

No musím povedať že docela aj existuje jedna vec čo ma od cosplaya odradí, a to je moja skriňa, chudinka už puká vo švíkoch aká je plná pretože sa mi tam tie cosplaye už moc nezmestia! (žartujem)

Čo si myslíš o našej slovenskej cosplay scéne?
Osobne o SVK cosplay scéne nedokážem povedať pekné slová, pretože rok čo rok, (počúvam to od roku 2011) si tu ľudia závidia, hejtia jeden druhého, nadávajú si, prípadne zbytočne trolia jeden druhého, a neuvedomujú si to že bezdôvodná závisť, nenávisť a všetko ostatné nie je moc dobré! Preto aj ako som vlastne písala v jednej otázke, radím sa skôr k maďarskej cosplay komunite, pretože tá je diametrálne odlišná. Je pravda že aj tu na SVK sú, teda skôr existujú milí ľudia, ktorý nie sú sakrastickí a hnusní, ale to je už skôr ako s dinosaurami pomaly vyhynutý druh! Mám pár priateľov z tejto SVK komunity ktorý sú úžasní, ktorí mi poradia, majú milého slovka, a potom takých, ktorí boli dajme tomu ešte minulý, alebo predminulý rok úplne super, a teraz sú z nich namyslení /S PREPÁČENÍM/ blbci, ktorí sa musia pretvarovať, afektovane sa správať, ohovárať a neviem čo ešte, prípadne, sa tváriť pred cosplayerom akí sú kamoši a keď jeden odíde, hneď ho za chrbtom ohovárať (toto sa mi stalo ako na tohtoročnom AS, tak aj minulý rok na CS) pričom som veľmi dobre vedela, čo o mne daný človek hovoril, no ten sa tváril akoby také NIKDY NIČ V ŽIVOTE NEPOVEDAL.

Čo by si odporúčala začínajúcim cosplayerom?
Odporučila by som aby si šli za svojím cieľom. Pretože cosplay je o zábave, o tvorení a nie o vyhrávaní! Áno každého cosplayera poteší ak niekedy vyhrá nejaké cenu, ale vyhrať niečo len preto, že si s tým chcete niečo dokázať a kompenzovať nikdy nie je dobrá cesta! Každý by sa mal vedieť zabaviť! A cosplay vám na to dáva super možnosti.
Si chudá? Tlstá? Malá? Vysoká? KOHO TO ZAUJÍMA? Ver či nie, ale nie každého!

Cosplayovať môžeš vážne kohokoľvek, ale zároveň, musíš brať v ohľad aj to, že sa zakaždým nájde niekto kto ťa zhejtí, nikto učený z neba nespadol, aj keby bolo tvoje prvé šitie prepadák, DO IT!
Vezmi si ho HRDO na seba a nehanbi sa! Každý sme nejak začínali, A vážne sa tohto netreba nijak báť!
A určite, vážne určite budem rada, ak mi niekedy niekto svoj prvý výtvor pošle! Pretože rada zdieľam, radím a tak všemožne! (zaspamujte ma!)

Ďakujeme za tvoj čas! Chcela by si ešte niečo dodať?
Odkázať asi iba to, že veľmi pekne ďakujem za možnosť vyjadriť svoj názor, a aj keď v určitých momentoch sú moje názory vážne tvrdé a nekompromisné, prosím nemyslite si, že som jedna z tých čo povedia svoj názor a chce aby ho každý bral ako svoj, som veľmi zvláštny typ človeka, ktorý, má svoj osobitý názor, na niečo a potom mi ľudia píšu že som sprostá a neviem čo pretože môj názor vyzerá ako hejt (čím to ani nie je), pretože je to vážne iba OBYČAJNÝ názor, a NIKDY vážne NIKDY to nemyslím nijak zle!
Na koniec sa vám chcem ešte raz a znovu poďakovať, za možnosť vykecať sa, a budem rada za akýkoľvek spätný ohlas, do moje PM na FB page, alebo kamkoľvek inam, aj keď na to nevyzerám, som veľmi milý človek!
A prajem vám pekný deň, MINNA!

LizzyAnt spovedala: Ajka
Foto: FB stránka LizzyAnt
LizzyAnt cosplay FB stránka

Lizzy

auxi